Oskus nautida ja lõdvestuda igas olukorras

Kolmas postitus sarjast: Millist kasu olen mina saanud teadliku hingamise praktiseerimisest?

See on vapustav oskus, mida on lihtne luua läbi hingamise. Kui inimesed julgeksid seda proovida, siis miljonid inimesed suudaksid oma elukogemust ümber hinnata, nautida oma elukogemust veelgi terviklikumalt ja saada innustust elus rõõmu ja rahuloluga edasi minna.

Jah, on olemas hingamisharjutused, mis tõstavad kiiresti serotoniini ja endorfiini taset inimese organismis – meeleseisundi muutmine on mõne hetke küsimus.

Ahhh… juba seda artiklit kirjutades lähen seisundisse, kus tunnen naudingut ja rahulolu. Lihtsalt naudin endaks olemist. Ja seda vaid kahe-kolme sisse- ja väljahingamisega.

Küsin nüüd sinult – kas sina oled valmis nautima? Igas hetkes? Igas olukorras?

Sa võid öelda või mõelda: kuule mees, sa ei saa ju nautida hirmu. Sa ei saa ju nautida valu! Sa ei saa ju nautida oma lähedase inimese surma või lahutust!!!

MUNK, KEDA AJAS TAGA TIIGER

Munk, keda ajas taga tiiger, jookseb elu eest ja ronib puu otsa. Ronib aina kõrgemale… kuid ka tiiger ronib talle järgi.

Munk on jõudnud puu latva ning ronib kõrgeimale oksale. Ja ta näeb, et tiiger on talle järgnemas.

Oksal olles näeb ta liaani kuristiku servast alla looklemas. Ta hüppab, õnnestub haarata sellest liaanist kinni, ning hakkab allapoole laskuma. Tiiger ei saa talle sinna järgneda.

Laskudes aga märkab, et ülevalt närib tema liaani hiir, kes on liaani juba praktiliselt läbi närinud. Samas näeb ta enda kõrval kuristiku serval küpset metsmaasikat.

Munk nopib selle…

Zen mõistulugu

Kuskil selles kogemuses on midagi ilusat. Alati on elus üks maasikas – leia see üles ja naudi seda. See on garanteeritud.

VABANEMINE HINGE JA EGO KANNATUSTEST

See ei ole minu poolt teoreetiline teemakäsitlus. Tean inimesi, kes põevad ravimatut haigust ja tervendavad ennast läbi hingamise. On reaalseid inimesi, kes on vabanenud vähist tehes teadlikult hingamisharjutusi.

Ka minuga juhtus see, et pidin lahutama oma abielu. Ma ei pidanud lahutama, kuid ma otsustasin, et nii on kõigile parem.

Lahkuminek inimest, keda olin armastanud kogu oma südamest, kogu oma hingest, kogu oma mõistusest ja kogu oma jõust, oli minu jaoks väga valus kogemus. Olime mõlemad teinud kõik endast oleneva, et suhe saaks jätkuda. Kuid „meie aeg“ sai lihtsalt ümber ja me mõlemad mõistsime seda. Kuid ikkagi oli sellega leppida valus ja raske.

Süda, ego ja keha hakkavad igatsema seda kogemust, millega ta oli harjunud. Meenusid meeldivad mälestused ja ego hakkas ennast haletsema. Olen oma loomult asjadest ja inimestest kinni hoidja. Arvan, et inimsuhted on elukestev investeering ja kui lähisuhtes tekib eraldumine, siis on vaja kõike alustada taas nullist.

Ego ütles: „Näed, enam sa ei saa neid asju. Sa ei saa enam mitte kunagi neid asju kogeda. See inimene oli ikka nii unikaalne! Miks sa ei suutnud seda suhet hoida?!“ Ta süüdistas ja haletses ennast.

Kuid läbi hingamise on võimalik kergelt ja pehmelt protsessi nautides vabaneda sügavast leinast, valust ja kurbusest. Ja ma tegin seda. Andestades endale ja teisele, ning minnes eluga edasi. Sarnaseid vabanemisi ja imelisi muutuseid on toimunud mitmete minu tuttavate ja klientide seas.

Kuid on inimesi, kes on keelanud endal naudingute lubamist (üldjuhul alateadlikult). Justkui naudingud on midagi räpast ja keelatut. Tuntakse häbi nautimise ees.

Osad usuvad, et selleks, et midagi nautida, peab kõigepealt pingutama või kannatama. Keelatakse endal olla ekstaatiline ja elevil. Öeldakse endale, et ma ei oska nautida. Eestlastel on ka selline vanasõna „Pill tuleb pika ilu peale.“

Arvan, et elu on nautimist väärt. Täies mahus. Ma ei räägi siin ainult seksuaalsest naudingust. Räägin oskusest lõdvestuda. Ma räägin iga hetke nautimisest. Meie aju võimaldab läbi hingamise luua ekstaatiline seisund meie igasse elukogemusse. Kui sa seda teadlikult soovid ja tahad.

Usu mind, kui sa saad need nipid kätte, siis sa justkui kaotad sõltuvuse välistest asjaoludest rõõmu ja rahulolu tekkeks. Minu peal töötab see nii, ja usun, et see töötab ka sinu peal nii. Sa saad nautida nii vihmast ilma kui päikselist päeva. Nii palavust kui külma. Just siis, kui sina seda valid teha.

Muutuseks on vaja vaid teadlikku tahet, valmisolekut ja teeleasumist.

Kui tunned huvi, kuidas sa saaksid oma elus rohkem naudingut  ja rahulolu kogeda, siis oled oodatud osalema Pärnus 9-11. augustil toimuval teadliku hingamise suvelaagris „Lõdvestu ja lae.“